Aceste deserturi calde, aromate, delicios de delicioase se potrivesc bine cu inghetata.

• 2 linguri de scortisoara macinata
  • 60 g fulgi de ovaz;
  • inghetata de vanilie, sos de caramel - optional.

Pregătirea

Tăiați merele în jumătate pe lungime și îndepărtați semințele. Pe partea laterală a pielii, faceți mai multe tăieturi paralele pe mere la o distanță de 5-8 mm unul de celălalt. Nu tăiați fructele complet.

Pune merele, cu pielea în sus, pe o tavă de copt tapetată cu pergament. Se unge cu putin unt topit si se presara zahar. Se coace la 180°C aproximativ 20 de minute.

Combinați restul de unt topit, 70 g zahăr, scorțișoară și fulgi de ovăz. Când merele s-au răcit puțin, începeți tăieturile cu amestecul pregătit. Dam la cuptor pentru inca 10 minute.

Inainte de servire, puteti garni fiecare mar cu o lingura de inghetata si stropiti cu sos de caramel.

Pregătirea

Curățați și curățați merele de coajă. Tăiați fructele în bucăți mici și puneți-le într-o cratiță. Adăugați 50 g zahăr și apă și, amestecând ocazional, fierbeți timp de 5 minute.

Transferați merele într-o tavă mică de copt. Combinați făina, fulgii de ovăz și zahărul rămas. Adăugați untul tăiat cubulețe și amestecați până se sfărâmiciază.

Acoperiți merele cu amestecul de făină. Coacem in cuptorul preincalzit la 190°C pentru aproximativ 20 de minute pana se rumenesc. Serviți crumble-ul exact așa sau cu iaurtul sau înghețata preferată.

Pregătirea

Tăiați vârful merelor și scoateți carnea. Măcinați pulpa de măr, decojită din semințe, brânză de vaci, miere și nuci într-un blender. Adăugați stafide la umplutură, dacă doriți.

Umpleți merele cu amestecul de caș și acoperiți cu blaturile tăiate. Se aseaza pe o tava tapetata cu pergament si se coace 25-35 minute la 190°C.

Pregătirea

Tăiați vârfurile de la mere și îndepărtați miezul. Combinați brânza cu zahăr sau miere, stafide, nuci și vanilie.

Umpleți fructele cu amestecul pregătit. Coaceți aproximativ 30 de minute la 180 ° C.

5. Mini tarte inversate cu mere caramelizate

Pregătirea

Curățați merele, tăiați-le în jumătate pe lungime și îndepărtați miezul. Adăugați zahăr într-o cratiță sau cratiță și, amestecând din când în când, fierbeți până se formează un sirop maro.

Topiți untul în sirop. Adăugați sare și sucul de lămâie și amestecați bine. Reduceți căldura la foarte scăzut și adăugați jumătăți de mere la caramel. Gatiti-le timp de 5-10 minute. Întoarceți merele la jumătatea gătitului, astfel încât să fie complet saturate cu caramel.

Pune o jumătate de măr, cu partea tăiată în sus, în fiecare compartiment al formei de brioșe. Se stropesc caramelul rămas peste fructe.

Întindeți ușor aluatul și tăiați 6 cercuri de mărimea unui măr. Se pune aluatul peste fructe si se da la cuptorul preincalzit la 230°C pentru 15-20 de minute. Apoi acoperiți vasul cu o foaie de copt și răsturnați-l brusc.

Desertul poate fi servit cu inghetata de vanilie.

Pregătirea

Într-o tavă mică de copt, combinați jumătate din zahăr și apă. Tăiați vârful merelor și scoateți carnea.

Combinați caisele uscate tăiate cubulețe, zahărul rămas, scorțișoara și ghimbirul. Adăugați nuci tocate dacă doriți. Umpleți merele cu amestecul și puneți-le în tava cu sirop.

Așezați o bucată de unt deasupra fiecărui măr. Coaceți, turnând ocazional sirop, la 180 ° C timp de 40-50 de minute. Stropiți merele cu sirop înainte de servire.

Pregătirea

Tăiați vârfurile merelor sau tăiați fructele în jumătate pe lungime. Scoateți miezurile și puneți fructele pe o tavă de copt. Bateți banana și brânza de vaci cu un blender până se omogenizează.

Umpleți merele cu amestecul și stropiți cu puțin zahăr. Se da la cuptorul preincalzit la 180°C pentru 10 minute.

Bateți proteinele cu un mixer. În timp ce amestecați, adăugați zahărul rămas. Ar trebui să aveți o cremă groasă. Utilizați o seringă de gătit sau o pungă pentru a o așeza deasupra merelor.

Coaceți-le la 120 ° C pentru încă 15-20 de minute. Bezeaua va fi crocanta, dar cremoasa pe interior.

Pregătirea

Razuiti pulpa de pe mere. Combinați untul înmuiat, fulgii de ovăz, zahărul, nucile, scorțișoara, nucșoara și sarea.

Umpleți strâns merele cu amestecul pregătit. Puneți bucățile într-o tavă mică de copt și acoperiți cu folie.

Introduceți forma într-un cuptor preîncălzit la 190°C pentru 30 de minute. Apoi scoateți folia și coaceți încă aproximativ 20 de minute.

Pregătirea

Curățați merele și semințele și tăiați-le în bucăți mici. Adaugă la ele suc de lămâie, jumătate de scorțișoară, sare, 2 linguri de făină și 220 g zahăr brun.

Se amestecă bine și se pune într-un vas mic. Combinați untul tocat, 40 g făină, zahărul alb, zahărul brun și scorțișoara.

Ungeți merele cu amestecul de ulei. Coacem in cuptorul preincalzit la 180°C timp de 40-45 minute. Merele trebuie să fie moi, iar caramelul să se îngroașe. Răciți vasul timp de 10 minute înainte de servire.

Pregătirea

Faceți o adâncitură în fiecare măr tăind miezul. Presara acolo o lingura de zahar si un praf de scortisoara.

Întindeți aluatul și tăiați-l în 4 bucăți egale. Asezati cate un mar in mijlocul fiecaruia si tineti impreuna marginile aluatului, invelind fructele.

Pune merele pe o tava tapetata cu pergament. Pentru a rumeni și mai mult aluatul, îl puteți unge cu un ou bătut. Coaceți desertul la 190 ° C timp de aproximativ 20 de minute. Se presara cu zahar pudra inainte de servire.

Pregătirea

Într-un bol, amestecă zahărul și scorțișoara. Tăiați merele pe lungime în sferturi și miez. Scufundați feliile în amestecul de zahăr.

Așezați-le pe un rând pe o tavă de copt. Coaceți timp de 30-35 de minute la 200 ° C. Întoarceți feliile la jumătatea gătitului până când sunt coapte uniform.

Pregătirea

Tăiați merele în cuburi mici și îndepărtați miezul. Adaugă la ele suc de lămâie, merișoare, amidon, zahăr, miere și scorțișoară.

Se amestecă și se pune într-o tavă mică de copt. Se da la cuptorul preincalzit la 180°C pentru 30 de minute.

Combinați fulgii de ovăz, zahărul brun, făina, untul tăiat cubulețe și sarea. Se presară cu amestecul de mere și merisoare și se mai coace încă 15 minute până se rumenesc.